23 listopada 2016 Udostępnij

Papier do drukarki – jak wybrać idealny?

Guma do żucia, coca-cola, biustonosz czy chipsy powstały zupełnie przypadkiem. Do tej listy przedmiotów możemy dopisać również papier, który po raz pierwszy otrzymano w Chinach jako resztkę po myciu drewnianej maty.

Historia żywa jak papier

Historycy wskazują jednogłośnie, że wynalezienie papieru zawdzięczamy Tsai Lunowi, który na początku II wieku odkrył, jakie składniki należy użyć, by otrzymać papier. Metoda Luna okazała się być tańsza od tej, którą dotąd znali, ponieważ odkrywca wpadł na pomysł, by zamiast kosztownego jedwabiu używać włókien roślinnych albo lnianych materiałów. Jako, że materiały na jego produkcję były tańsze i bardziej dostępne, w całych Chinach nastąpił gwałtowny wzrost ilości wytworzonego papieru. Z czasem wynalazek Tsai Luna został rozpowszechniony na cały świat. Polska musiała czekać na papier aż trzynaście stuleci. W tej części globu pojawił się on dopiero w XV wieku.  Z perspektywy czasu można uznać, że Polska odstawała od reszty świata. Koreańczycy nauczyli się wytwarzać papier sto lat po Chińczykach. Arabowie tę wiedzę posiedli już w połowie ósmego stulecia, Japończycy musieli czekać nieco dłużej, bo aż do XIII wieku.

Bądź eko! Drukuj tyle, ile potrzeba!

Rozwój technologii sprawił, że papier jest współcześnie wypierany przez elektroniczne nośniki informacji. Wynalazek Chińczyków nie jest już przyjmowany z takim entuzjazmem jak jeszcze 50 lat temu. Dziś każdy przedsiębiorca ma świadomość tego, że drukowanie wielu dokumentów jest nie tylko nieopłacalne, ale również niepotrzebne. Zadrukowane strony często po przejrzeniu lądują od razu w koszu na śmieci. Jak wiadomo, takie zachowanie jest skrajnie nieodpowiedzialne i nie tylko z punktu widzenia interesu firmy, ale przede wszystkim przyrody.

Niszcząc i marnotrawiąc papier przyczyniamy się do zwiększenia wycinki drzew, z których papier jest produkowany. Skutki jego marnotrawienia, tak naprawdę odczujemy dopiero za kilkadziesiąt lat.

Jednak już dziś możemy zadbać o lepszą przyszłość naszych dzieci i wnuków. Nie skazujmy naszych dzieci na życie w zanieczyszczonym środowisku bez drzew. Wprowadzać dobre rozwiązania możemy już dziś. Zacznijmy od własnego podwórka. Zanim wydrukujemy wiadomość e-mail czy tekst, zastanówmy się kilka razy, czy jest to konieczne. W ten sposób nie tylko zadbamy o naszą planetę, ale także oszczędzimy. Wiemy przecież, jak wiele kosztują wszelkie materiały eksploatacyjne, których potrzeba nam do codziennej pracy.

Jak wybrać papier do drukarki?

Mimo licznych prób, nikt dotąd jeszcze nie wynalazł czegoś takiego, jak papier uniwersalny. Dlatego dziś zastanówmy się, jaki papier będzie idealny dla naszej drukarki. Zastanówmy się, jakie kryteria powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze papieru.

Jakie urządzenie, taki papier!

W zależności od tego, z jakim urządzeniem mamy do czynienia, czy jest to drukarka igłowa, czy drukarka atramentowa, inny rodzaj papieru będzie sprawdzał się lepiej. Przy zakupie papieru zwracajmy wiec uwagę, czy jest on przeznaczony do drukowania metodą laserową czy też atramentową.

Zastanów się, na jakim kolorze wydruku Ci zależy!

Wiele firm produkujących ryzy papieru, tworzy je nie tylko pod kątem przydatności do typu maszyny drukującej, ale również patrząc na rodzaj wydruku. Tak więc, wybierajmy papier, w zależności od tego, czy będziemy bardziej potrzebować wydruku czarno-białego, czy też wydruku kolorowego. W tym pierwszym przypadku dobrze sprawdzi się np. papier HP LaserJet, w tym drugim papier Epson Color Laser.

Gramatura papieru ma znaczenie!

Każdy, kto decyduje się na zakup papieru do swojej firmy powinien zwracać uwagę na to, jakiej jakości, a co się z tym wiąże, jaką gramaturę ma papier do drukarki. Cena papieru to kolejne kryterium, na które warto zwrócić uwagę, zanim zamówimy papier biurowy. Kwota zależna jest między innymi od tego, jaką gramaturę wybieramy. Dlatego ważnym kryterium jest tu to, czy decydujemy się na papier 80g, czy papier 160g, czy też papier 120g.

papier do drukarki

Format papieru jest ważny!

Format papieru to kolejny parametr, który weźmiemy pod uwagę, podczas zakupy. W niemal każdy supermarkecie znajdziemy papier A4, natomiast po format A3, A5, czy A6 musimy wybrać się do sklepu z artykułami biurowymi. Oczywistą sprawą jest, że wybierając rozmiar papieru, musimy mieć na uwadze ograniczenia naszego urządzenia. Nie każda drukarka jest przecież w stanie drukować w dowolnie wybranym przez nas formacie.

Jakość wydruku

Zanim wybierzemy się na zakupy, zastanówmy się, czy bardziej będzie nam potrzebny zwyczajny papier do ksero, czy też na przykład będziemy potrzebować jego specjalnej odmiany, takiej jak na przykład papier fotograficzny. W pierwszym przypadku doskonale sprawdzi się taka marka jak papier polspeed. To jeden z najtańszych tego typu produktów na rynku. Wysoka jakość idzie tu w parze ze stosunkowo niską ceną. To sprawdzony wybór dla wszystkich tych, którzy muszą drukować dużą liczbę stron i chcą zrobić to jak najoszczędniej.

Jeśli zależy nam na wydrukowaniu na przykład eleganckich zaproszeń postawmy na papier ozdobny. Możemy go również wykorzystać jako papier wizytówkowy. Wydrukowana na takim eleganckim papierze wizytówka z pewnością zrobi wrażenie na niejednym kliencie.

Gdy natomiast zależy nam na tym, by nasze wydruki nie wyglądały nudno, wybierzmy papier kolorowy. To miła odmiana, zwłaszcza, gdy na co dzień korzystamy z jego białego odpowiednika.

Aby określić, jakiej jakości jest papier, sprawdźmy na opakowaniu do jakiej klasy został on dopisany. Dobre odwzorowanie kolorów i doskonały kontrast zapewni nam papier klasy A. Mamy do wyboru również papier nieco gorszej jakości B oraz najniższej w tym zestawieniu papier jakości C.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając papier kserograficzny?

Dla bardziej wymagających użytkowników drukarek zostały stworzone jeszcze inne rodzaje papieru. Spełniają one nie tylko najważniejsze parametry takie jak: format, gramatura, dopasowanie do urządzenia czy koloru wydruku.

Na rynku mamy również do czynienia z papierem powlekanym, który dzięki temu, że jest mniej przezroczysty, pozwala na uzyskanie większego kontrastu, przez co, idealnie odwzorowuje kolory i dlatego nadaje się zwłaszcza do drukowania fotografii oraz obrazów.

W ofercie wielu firm znajdziemy również papier matowy, półmatowy, z połyskiem lub z wysokim połyskiem. Nie ma jednego idealnego rodzaju. Nasz wybór powinien iść w parze z tym, jaki efekt końcowy chcielibyśmy osiągnąć.

Redakcja wyposaz-biuro.pl