23 stycznia 2017 Udostępnij

Praca w dobrym bicie - wybieramy głośniki komputerowe

 

Rynek akcesoriów komputerowych oferuje wiele ciekawych rozwiązań w dziedzinie nagłośnienia. Twoja praca jest efektywniejsza jeżeli wokół rozbrzmiewają czyste, niezakłócone takty? Zatem koniecznie zaopatrz się w zestaw głośników, które uprzyjemnią długie godziny spędzone w biurze.

Bo kto powiedział, że dobrze pracuje się tylko w niczym niezmąconej ciszy? Wiele osób najlepiej funkcjonuje w towarzystwie ulubionych rytmów i nie ma w tym nic dziwnego – muzyka wywiera realny wpływ na poprawę nastroju i działa odprężająco, co w pracy biurowej, w której często nie brakuje stresu, okazuje się bardzo przydatne. W tym miejscu nie kończy się jednak dobroczynny wpływ muzyki. Badania naukowe dowiodły, że nawet krótkotrwałe słuchanie muzyki przyczynia się do zwiększenia stopnia rozumowania czasoprzestrzennego. W praktyce oznacza to chwilowy wzrost IQ o mniej więcej 9 punktów. Wpływ muzyki na komfort i wydajność pracy jest zatem jak najbardziej realny! Można więc powiedzieć, że dobry zestaw głośników komputerowych jest niezastąpionym narzędziem w każdym biurze. 

Głośniki komputerowe - 2.1 czy 5.1?

Wybór głośników do komputera jest obecnie na tyle rozbudowany, że bez problemu można znaleźć optymalny wariant. Modele biurowe to zwykle niewielkie kolumny do ustawienia na blacie biurka, oferowane w zestawach 2.0 lub 2.1. Są to tzw. modele uniwersalne, które mają odpowiadać maksymalnie szerokiemu wachlarzowi zastosowań. Tego typu głośniki sprawdzą się podczas rozmowy lub wideokonferencji prowadzonej za pośrednictwem dowolnego komunikatora internetowego, jednak nadają się też do odsłuchu plików multimedialnych, w tym także muzycznych. Jakość dźwięku? Jeszcze kilkanaście lat temu niewielkie zestawy odtwarzały dźwięk płaski i zniekształcony, dzisiejsze modele nie mają jednak z nimi nic wspólnego. Satysfakcjonujące odwzorowanie tonów pozwala na komfortowe słuchanie muzyki w warunkach biurowych i domowych. Oczywiście, niskie tony nie wprawią szyb w drżenie, ale przecież nie o to chodzi. 

głośniki komputerowe bluetooth

Bardziej wymagający słuchacze mogą zdecydować się na zestawy rozbudowanych kolumn komputerowy. W tym przypadku mówimy o głośnikach, które oferują jakość dźwięku na bardzo wysokim poziomie. Elegancka skrzynia sprawia, że nagłośnienie można łatwo wpasować do wystroju każdego biura – od klasycznego gabinetu, aż po pokój zaaranżowany w stylu nowoczesnym. Czołowi producenci mają w swojej ofercie klasyczne zestawy wykończone szlachetnym drewnem lub high-endowe modele z wysokiej jakości tworzyw sztucznych w kolorze głębokiej czerni (tzw. piano black) lub połyskującej bieli. Tego typu głośniki najczęściej oferowane są w wariantach 2.0, 2.1 lub 5.1.

Głośniki do komputera - łączenie przez bluetooth

Niemal każde biuro zmaga się z problemem nadmiaru okablowania. Połączenia między jednostką centralną a peryferiami, kserokopiarka, niszczarka do dokumentów i masa innych urządzeń tworzą w przestrzeni biurowej gęstą plątaninę, która z całą pewnością nie wywiera korzystnego wpływu na funkcjonalność pomieszczenia. Głośniki komputerowe to dodatkowe okablowanie, jednak ten problem można rozwiązać w bardzo łatwy sposób – decydując się na zestaw bezprzewodowy. 

Połączenie bezprzewodowe na linii komputer – głośniki może być realizowane na trzy sposoby – przy pomocą łączności Wi-Fi, Bluetooth oraz AirPlay. W pierwszym przypadku mówimy o rozwiązaniu bardzo dobrym, jednak stosunkowo kosztownym i niezbyt rozpowszechnionym. Z kolei łącze AirPlay jest dedykowane wyłącznie dla urządzeń Apple i nie działa z komputerami PC i laptopami z systemem Windows, Linux czy ChromeOS. Pozostaje nam zatem łączność Bluetooth, która w każdej sytuacji spisze się doskonale. 

O ile w laptopach, netbookach, chromebookach czy ultrabookach łączność bezprzewodowa to niemal standard, to w komputerach stacjonarnych – niekoniecznie. Nie znaczy to jednak, że osoby pracujące na poczciwych pecetach nie mogą skorzystać z dobrodziejstw nowoczesnej technologii – stosowny adapter USB można zakupić w cenie kilkudziesięciu zł.

Co do samych głośników – owszem, przesyłany dźwięk jest poddawany kompresji, jednak straty jakościowe dostrzeże jedynie prawdziwy audiofil. Profil A2DP zapewnia jakość dźwięku na poziomie odpowiadającym płytom CD, można zatem powiedzieć, że ¾ słuchaczy doceni naprawdę niezłą jakość. 

Głośniki komputerowe - jak wybrać te najlepsze?

Jeżeli głośniki mają służyć nam przede wszystkim do słuchania muzyki w warunkach biurowych, lepiej od razu skreślić wariant 5.1. Wynika to z faktu, że biuro stwarza pewne ograniczenia w kwestii rozmieszczenia kolumn, a efekt surround jest dedykowany do zapewnienia efektu kinowego. Łatwy do rozmieszczenia zestaw 2.1 lub 2.0 w zupełności wystarczy. głośniki komputerowe

O ile dwudrożne głośniki frontowe mogą być wykonane z tworzywa, to skrzynia subwoofera powinna być drewniana – to gwarantuje głębię wysokich tonów. Optymalna moc RMS? 10-15W to wartość wystarczająca do zastosowania w biurze, warto jednak zapewnić sobie niewielki zapas, nigdy przecież nie wiadomo, kiedy większa moc okaże się przydatna. Optymalną wartością będzie 40W. Niezwykle istotnym parametrem jest też częstotliwość przenoszenia. Wartość ta jest wyrażana w częstotliwości minimalnej i maksymalnej. Im bardziej obie liczby będą oddalone od siebie, tym lepszej jakości dźwięku możemy oczekiwać. Ceny? Niezły bezprzewodowy zestaw 2.1 można kupić już za 300 zł. Powyżej tej kwoty zaczynają się już modele dla nieco bardziej wymagających słuchaczy. Kwota na poziomie 600 zł wystarczy na zakup głośników, które zapewnią bardzo dobrą jakość dźwięku.

 

Redakcja wyposaz-biuro.pl