15 listopada 2016 Udostępnij

Jak kolory wpływają na wydajność naszej pracy?

Wpływ kolorów na naszą wydajność w pracy

Kolory mają duży wpływ na nasze życie, także to pracownicze. Psychologia barw potwierdza to, co wiemy z wiedzy potocznej. Jasne, ciepłe kolory pobudzają nas do działania, natomiast ciemne przytłaczają i wprowadzają w stan smutku i przygnębienia.

Badania psychotechniczne przeprowadzone przez psychologów z Vermont College Norwich University dowiodły, że bardziej pobudzają nas barwy o wysokiej długości fali, na przykład czerwony, a mniej kolory o krótkiej fali takie jak niebieski czy zielony. Dzieje się tak dlatego, że ludzkie oko na jedne barwy jest mniej, a na inne bardziej wrażliwe, co uwarunkowane jest liczbą czopków, które odpowiadają za widzenie określonej długości fal świetlnych. Za widzenie niebieskiej barwy odpowiada 4% czopków, podczas gdy za czerwoną – 64%.

Jak dobierać kolory ścian w zależności od branży, w której działamy?

Wszystko jest uzależnione od tego, co chcemy osiągnąć. Inne barwy pobudzają nas przecież do działania, a jeszcze inne sprawiają, że jesteśmy skupieni na pracy.

Kolory ścian w biurze do pobudzania kreatywności

Graficy, fotograficy, specjaliści od reklamy oraz inni twórcy, mimo że są osobami twórczymi, potrzebują każdego dnia bodźców, które będą pobudzać ich kreatywność. Jednym z najprostszych, a zarazem najbardziej spektakularnych, sposobów jest wykorzystanie psychologii barw. Kluczem do tego, by zwiększyć efektywność pracy jest odpowiednio zastosowana kolorystyka wnętrz.

Kolor czerwony, powszechnie znany jako wywołujący agresję, wbrew panującym opiniom wzmacnia kreatywność oraz zwiększa naszą pewność siebie. Dlatego jest jedną z barw, którą warto zastosować w miejscu, gdzie ludzie tworzą nowe pomysły. Oczywiście, wszystko z umiarem. Jego nadmiar może doprowadzić do konfliktów i sporów, o które podczas omawiania nowych projektów nie trudno.

W biurach, gdzie trzeba nieustannie coś wymyślać i tworzyć, dobrym pomysłem okazuje się być łączenie kolorów ścian. Ciekawym rozwiązaniem jest pomalowanie ścian w odcieniach beżu wraz z zaaplikowaniem żywych dodatków. Zielone albo żółte wzory na ścianach sprawią, że pracownicy będą czuć się zrelaksowani i zmotywowani do pracy, dzięki czemu ich produktywność wzrośnie.

Co na to „kreatywni”? Zaskakują jak zwykle!

Według ankiety dotyczącej kolorów przeprowadzonej przez jednego z producentów farb, aż 22% osób z tej grupy marzy o tym, by ściany w ich biurze były czarne. Kolor ten sprzyja skupieniu i nie odwraca uwagi, ale jest bardzo przygnębiający. W połączeniu z dużą wrażliwością, którą często wyróżniają się takie osoby, czarny mógłby spowodować, że zamiast dobrych pomysłów w głowach „kreatywnych” narodziłby się smutek.

Urzędniczy błękit kontra designerski dziurkacz na biurku

Obiegowe opinie głoszą, że praca urzędnika jest mozolna, powtarzalna i wymaga dużego skupienia. Dlatego w biurach, gdzie wykonuje się tego typu pracę zaleca się, aby używać ciepłych barw o małym nasyceniu, które sprawiają, że wnętrza stają się przytulne. Postawienie na szary stwarza wiele możliwości aranżacji wnętrza. Kolor ten jako, że jest neutralny można zestawić z każdą inną barwą w zależności od tego, jakie uczucia chcemy wzbudzić w pracowniku.

Wcale nie musimy malować ścian na różne sposoby. Wystarczy, że pracownik będzie miał stymulację patrząc na przykład na pomarańczowy dziurkacz czy żółty długopis.

Mówi się, że jaskrawe barwy nie dość, że odwracają uwagę, to jeszcze wywołują niepokój. Jednak, biorąc pod uwagę fakt, że praca, którą wykonują urzędnicy jest powtarzalna, warto zdecydować się na zastosowanie jaskrawych kolorów. Codzienne zerknięcie na kolorowy przedmiot ożywia i dodaje energii do dalszej pracy.

Kolory sprzyjające pracy

Informatykom, czyli barwne długopisy i różnorodne zadania

Informatycy to taka grupa zawodowa, która większość czasu spędza przez komputerem i w zależności od zapotrzebowania wykonuje skrajnie różne zadania. Oni dopiero muszą się namyśleć i napatrzeć.

Dla nich warto zainwestować w kolorowe dodatki, koniecznie niebieskie i zielone. Oba z tych kolorów działają uspokajająco. Praca pod presją czasu, którą często czują, nierzadko doprowadza do różnych punktów krytycznych. Dlatego nim nasz informatyk będzie zbyt zdenerwowany, by móc dalej pracować, zainwestujmy w kolory, które mogą zadziałać na niego uspokajająco i kojąco.

Spoglądanie na zieleń sprawia, że wzrok tak się nie męczy. Dlatego, co jakiś czas, gdy czujemy, że bolą nas oczy spojrzeć na zieloną pufę, ścianę, długopisy czy zakreślacze. Nawet zwyczajny marker czy pisak może wpłynąć pozytywnie na nasz wzrok. Bez względu na to, co to będzie, będzie to prawdziwym relaksem dla oczu.

Mieszanie kolorów i ich rola w pracy księgowego

Jeśli pracować to sprawnie. Jeśli liczyć to tak, by się nie pomylić.

Tylko, co zrobić, by nie tego popaść w rutynę?

Księgowi, którzy muszą być maksymalnie skupieni i wykonywać różnego rodzaju obliczenia i uzupełniać dokumenty wiedzą jak ta praca jest wymagająca. Z tego powodu ze szczególną dbałością trzeba zadbać o to, by mieli odpowiednie warunki do tego, by móc skupić się na swojej pracy.

W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie użycie wielu kolorów na ścianach.

Łączenie kolorów to wbrew pozorom sztuka niełatwa. Możemy zrobić to na co najmniej dwa sposoby. Zgodnie z psychologią barw możemy albo zestawiać ze sobą kolory kontrastowe, na przykład dwie ściany pomalować na zielony, a dwie pozostałe na niebieski, albo łączyć ze sobą barwy podobne. Wszystko zależy od tego, co sami preferujemy. Warto jednak pamiętać o tym, że zbyt duża różnorodność oraz zbyt jaskrawe kolory mogą przytłaczać. Białe sufity to dobre rozwiązanie w niemal każdym wnętrzu.

Jeśli zależy nam, by wydajność pracy naszych pracowników nieustannie rosła zainwestujmy w odpowiednie kolory. Wpływ na jakość naszej pracy mają nie tylko kolory ścian, ale również różne kolorowe przedmioty, którymi na co dzień się otaczamy, takie jak zwyczajny segregator, dziurkacz czy skoroszyt. Cena tych przedmiotów z pewnością nie jest wysoka, a my i inni pracownicy dzięki temu będziemy pracować o wiele wydajniej niż wcześniej. Czy warto, sami oceńcie.

Redakcja wyposaz-biuro.pl