12 maja 2017 Udostępnij

Higiena i oszczędność - wybieramy dozownik mydła do biurowej łazienki!

Higiena miejsca pracy to kluczowa sprawa. Dotyczy to przede wszystkim tak newralgicznych pomieszczeń jak łazienka. Odpowiednie środki czyszczące i wyposażenie łazienki, z której korzysta wiele osób to elementy, które stanowią o czystości i higieniczności firmowych toalet.

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia łazienki jest wysokiej jakości dozownik do mydła. Jest to przedmiot, który towarzyszy nam zarówno w toaletach prywatnych, jak i publicznych, jednak w drugim przypadku nasze oczekiwania wobec dozowników mydła są znacznie większe.

Dozownik do mydła z czujnikiem ruchu, czy bez ?

Jednym z najistotniejszych parametrów, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru takiego urządzenia, jest sposób dozowania mydła. Do wyboru mamy dozowniki manualne oraz automatyczne. Każdy z tych systemów obsługi ma swoje zalety, jak i wady.

Dozownik do mydła w płynie - zalety i wady urządzeń manualnych

Manualny dozownik do mydła wykorzystuje mechanizm, który znany jest większości użytkowników. Tę cechę można uznać za znaczącą zaletę takiego rozwiązania. Takie urządzenie obsługujemy intuicyjnie. Możemy obsługiwać je jedną ręką, co jest szczególnie przydatne, kiedy nasze ręce są bardzo ubrudzone. Mechanizm działania takiego dozownika jest bardzo prosty, przez co ryzyko awarii jest znikome. Dzięki temu nie ponosimy ewentualnych kosztów naprawy, przez co koszty eksploatacji są bardzo niskie. Co więcej, manualny dozownik do mydła to urządzenie, które bardzo łatwo jest napełnić - jest to parametr ważny z punktu widzenia pracowników, którzy zajmują się utrzymywaniem porządku w firmowych toaletach.

Wśród wad takiego urządzenia można wymienić między innymi to, że sprzyja ono roznoszeniu się zarazków. Im więcej osób dotyka dźwigni uwalniającej mydło, tym więcej możliwości do krzyżowego przenoszenia się bakterii i wirusów. Taki dozownik budzi się znacznie szybciej niż jego zautomatyzowany kuzyn. Czyszczenie dozownika może być czasochłonne i staje się kolejnym obowiązkiem osób sprzątających. Niezwykle ważną wadą takiego rozwiązania jest też brak kontroli nad zużyciem mydła przez użytkowników. Każdy z nich może użyć tyle mydła, ile tylko chce, co może znacząco podnieść koszty eksploatacji łazienki.

Dozowniki do mydła automatyczne - czy warto?

Alternatywą dla rozwiązań manualnych jest automatyczny dozownik mydła. Takie urządzenie jest znacznie bardziej higieniczne niż dozownik manualny. Obsługa jest całkowicie bezdotykowa, a więc rozprzestrzenianie się bakterii jest zredukowane do minimum. Jest to szczególnie ważne w przypadku łazienek o średnim bądź dużym natężeniu ruchu. Bezdotykowy dozownik do mydła pozwala także na kontrolę zużycia mydła, a dzięki temu na znaczną redukcję kosztów przeznaczonych na utrzymanie łazienki. Dozownik wydaje jednorazowo małą porcję mydła, która w zupełności wystarczy do umycia rąk. Ma to znaczący wpływ na oszczędności w firmie. Ważnym aspektem jest także to, że jest to rozwiązanie bardzo nowoczesne. Automatyczny dozownik mydła z czujnikiem może mieć ciekawy, minimalistyczny lub nawet futurystyczny wygląd. Takie urządzenie podnosi prestiż firmy i pokazuje, że dane przedsiębiorstwo dba o postęp i idzie z duchem czasu.

dozownik do mydła stojący

Wśród wad takiego urządzenia możemy wymienić konieczność zakupu baterii - to dodatkowy koszt, który może nieco odstraszać, jednak trzeba pamiętać o tym, że wybierając bezdotykowy dozownik, oszczędzamy podczas zakupu samego mydła. Niedoświadczeni użytkownicy początkowo mogą mieć pewne trudności z obsługą takiego urządzenia, jednak większość z nich poradzi sobie z nim bez problemu, jako że tego rodzaju dozownik działa dość intuicyjnie i staje się standardem w większości firm oraz instytucji.

Dozownik do mydła w płynie, a piana - różnice 

Drugim parametrem, jaki warto wziąć pod uwagę, jest rodzaj mydła, jaki wykorzystuje dany dozownik. Zarówno stojące, jak i wiszące dozowniki do mydła mogą być uzupełniane mydłem w płynie lub mydłem w pianie. Istnieją również modele, w których możemy stosować zamiennie oba rodzaje mydła, choć z reguły są one nieco droższe i rzadziej spotykane. Który rodzaj mydła wybrać?

Wybierając typ środka myjącego, warto pomyśleć o tym, jak oceni go użytkownik. Mydła w płynie często są bardzo skondensowane i już niewielka kropla wystarczy, aby umyć ręce i cieszyć się ich czystością oraz przyjemnym zapachem. Niestety, wielu spośród nas ocenia wydajność mydła po jego objętości. Kiedy użytkownicy widzą niedużą objętościowo dawkę mydła, myślą, że nie jest ona wystarczająca i pobierają kolejną porcję. Z tego powodu dozownik na mydło w płynie trzeba uzupełniać częściej, co generuje kolejne koszty. Mydło w pianie jest napompowane powietrzem. Z tego powodu użytkownikowi wydaje się, że dostaje go więcej, choć w rzeczywistości sprawa wygląda zupełnie inaczej. 

Najczęściej jest to dokładnie ta sama dawka, co w przypadku mydła w płynie, jednak wizualnie wygląda znacznie bardziej okazale. Dzięki temu użytkownik rezygnuje z pobierania kolejnej porcji mydła i od razu przystępuje do mycia dłoni. To z kolei w znaczny sposób zmniejsza zużycie mydła, co w skali miesiąca czy roku może oznaczać istotną oszczędność dla Twojej firmy. Warto także pamiętać, że mniej mydła na rękach użytkowników oznacza mniej środków chemicznych przedostających się rurami kanalizacyjnymi do środowiska naturalnego. Podsumowując ten wątek, możemy stwierdzić, że mydło w piance jest zarówno bardziej ekonomiczne, jak i bardziej ekologiczne.

Dozownik do mydła stojący, czy wiszący ?

Na dozowniki możemy spojrzeć jeszcze z innej perspektywy zakupowej. Nie wszystklie dozowniki są bowiem mocowane do ścian. W wielu toaletach biurowych na pewno spotkamy się z klasycznym pojemnikiem stojącym w specjalnym miejscu na zlewie lub przeznaczonej do tego półce. Jest to rozwiązanie zdecydowanie najtańsze, co nie znaczy, że gorsze. Na pewno dozownik stojący nie jest rozwiązaniem prestożowym i nie będzie pasował do nowoczesnego biura, lecz w toaletach o "standardowym" wystroju na pewno nie będzie kuł w oczy. Jeśli chodzi o funkcjonalność, to jest ona porównywalana lub nawet lepsza od zwykłego dozownika wiszącego, ponieważ dużo łatwiejszy jest proces napełniania go, jak i dużo mnijesze są koszty ewentualnej wymiany całego dozownika.

Redakcja wyposaz-biuro.pl