26 października 2016 Udostępnij

Zszywka – niepozorny sprzymierzeniec w walce o porządek w dokumentach

Zachowanie porządku to sprawa dużej wagi. Dzięki niemu można łatwo znaleźć to, czego się potrzebuje, praca idzie więc sprawniej. Nie traci się energii na poszukiwanie czegoś, co gdzieś się zawieruszyło. Jeśli chodzi o dokumenty, a nawet i różne inne papiery, to lepiej nie ryzykować, że coś się zagubi. Porządek to przede wszystkim umieszczanie wszystkiego we właściwym miejscu i trzymanie razem rzeczy i dokumentów, które dotyczą tego samego zagadnienia. Utrzymanie go w dokumentach i innych papierach nie jest łatwe, bo są to często pojedyncze kartki. Ma się jednak do dyspozycji wielu pomocników w postaci artykułów biurowych. Niektóre z nich rzucają się w oczy. Niepozorne zszywki nie należą do nich, ale są niezastąpione. O wiele łatwiej utrzymać porządek, kiedy można sczepić ze sobą luźne papiery.

Zastosowanie zszywek biurowych

Nawet jeśli ktoś nie pracuje w biurze, to zna ten produkt. Korzysta z niego ucząca się młodzież, studenci oraz osoby prowadzące domowe gospodarstwo. Jest to niewielki kawałek mocnego drutu, jeden bok dłuższy i prostopadłe dwa krótsze przy nim. Potrzebny jest jeszcze zszywacz biurowy, by móc połączyć kartki. Łączenie różnych papierów ze sobą jest w biurze niezbędne. Przeróżnych dokumentów jest bardzo wiele. Do archiwizacji często wykorzystuje się segregatory, ale one same z reguły nie wystarczą. Często trzeba tam umieścić różne niewielkie kartki czy dokumenty, wtedy najlepiej dołączyć je do jakiejś większej, tej, której te mniejsze dotyczą. Gdziekolwiek nie umieścić by pewnych papierów, czy w segregatorze, czy w pudle, to te, które są ze sobą powiązane tematycznie i datą, najlepiej połączyć także faktycznie.

Zszywki służą nie tylko do segregowania archiwizowanych dokumentów. Często pojawia się potrzeba, że należy sczepić ze sobą kilka kartek, by wygodniej było z nich korzystać i by się nie pogubiły. Lepsza będzie wtedy zszywka niż np. spinacz, bo połączy je w sposób trwały. Takie połączenie jest niezbędne w przypadku dokumentów dawanych pracownikom np. umów o pracę, a także w przypadku materiałów szkoleniowych i konferencyjnych. Będzie pewność, że np. nic z materiałów szkoleniowych się nie pogubi albo że każdy otrzyma kompletne materiały na konferencję. To samo dotyczy różnego rodzaju broszur, które także powinny stanowić jedną całość. Nie da się obejść bez tego niepozornego pomocnika w biurze, bo co i rusz bywa potrzebny.

przechowywanie zszywek

Jeśli jest tak bardzo często, to kaseta ze zszywkami będzie bardzo przydatnym biurowym gadżetem. Z takich samych powodów przydają się zszywki też w domu np. do segregacji różnych papierów, a dla osób uczących się do połączenia ze sobą materiałów do nauki. Takie sczepione ze sobą kartki, czy to notatki ręczne, czy wydruk albo ksero, na pewno im się nie pogubią i wygodnie się z nich uczyć. Poza zwykłymi zszywkami, które złączą od dwóch do około 30 arkuszy, są także mocniejsze aktowe, którymi połączy się dużo większą ich ilość, z tym że potrzebne będą do tego także specjalne zszywacze. 24/6 to standardowy rozmiar, najczęściej stosowany w biurze i w domu.

Praktyczne narzędzie – kaseta ze zszywkami

W pracy biurowej wiele ma się do czynienia z dokumentami oraz innego rodzaju papierowymi materiałami. Bywa niekiedy, że bardzo często używa się zszywacza. Przy takiej częstszej konieczności posługiwania się zszywkami, kasety na nie są bardzo praktyczne. Każda z nich zawiera bardzo duże ilości zszywek. W domu z reguły używa się zszywacza ręcznego, w biurze albo w recepcji najczęściej też, ale można kupić i elektryczny, które bazuje na technologii korzystania z zszywek w kasetach. Kupuje się je pod konkretny model zszywacza. Ilości, jakie kaseta na zszywki może zawierać są różne, ale zawsze bardzo duże. To może być 1500 sztuk, a są i takie, w których jest 5000 sztuk. Jeśli każdego dnia łączy się ze sobą sporą ilość dokumentów, to jest to dobra opcja

Zszywacz biurowy

Jest kilka takich gadżetów, bez których w pracy biurowej nie da się obejść, nawet gdyby była ona prowadzona w bardzo skromnym zakresie. Jeśli są w pracy tej papiery i różne dokumenty, to wiadomo, że pewne rzeczy są niezbędne, by utrzymać w nich porządek i przechowywać je w sposób posegregowany i tak, by w razie czego łatwo można było je znaleźć. Jeśli używa się zszywek, to i potrzebny jest zszywacz przy takiej pracy. Warto mieć go w domu, ale w pracy biurowej trudno by było się bez niego obejść. Z reguły wystarczy ręczny, jeśli nie używa się go bardzo często. Projektowane są one tak, że zszywki wkłada się bardzo łatwo, a sczepianie odbywa się przez podłożenie kartek i naciśnięcie ruchomej góry tego przyrządu. Różnią się one wielkością, ilością zszywek, jakie można w nich umieścić, także tym, ile kartek da radę nimi połączyć. Wybiera się między ręcznymi a elektrycznymi.

Wszystkie, sczepiając arkusze, wyginają ramiona zszywki do wewnątrz. W niektórych można wybrać także wyginanie ich na zewnątrz. To inaczej niż zszywacz tapicerski, który ich w ogóle nie wygina, tylko wbijają się one jak gwoździe. Ale to jest już inny typ, i inne są zszywki, mocniejsze. Biurowy, jeśli daje możliwość wyginania ramion na zewnątrz, to korzysta się z tego najczęściej do tymczasowego połączenia dokumentów. To połączenie nie jest aż tak mocne, jak przy wygięciu do środka i łatwiej jest zdjąć zszywkę nie uszkadzając dokumentu. Można też kupić rozszywacz, wtedy zdjęcie jakiejkolwiek zszywki nie będzie problemem. Kupując te przydatne w biurze rzeczy można wybierać między obudową ze sztucznego tworzywa, a metalową. Wykonane ze stali nierdzewnej kojarzą się z większą solidnością i niektórzy mogą uznać je za bardziej eleganckie. Jednak jakość, a więc i trwałość tych ze sztucznego tworzywa też jest dobra, a niektórym osobom przyjemniej będzie korzystać z kolorowych gadżetów biurowych.

zszywacz tapicerski

Wielozadaniowiec - zszywacz tapicerski

Niekiedy trzeba przyczepić coś do rzeczy solidniejszej niż kartka papieru np. do drewna. Niekoniecznie w biurze, bo to nie praca biurowa, ale w domu często może być to konieczne. I z tym zszywki sobie poradzą, ale kupić trzeba tapicerskie. Są one mocniejsze niż zwykłe i potrzebny dla takich prac będzie innego rodzaju zszywacz. Korzysta się wtedy z tapicerskiego. Jak sama nazwa wskazuje, służy do pracy przy tapicerowaniu mebli. Wtedy jest to podstawowe narzędzie pracy. Wbija zszywkę w mebel i jego obicie np. tkanina trzyma się mocno.

W sprzedaży są zszywacze tapicerskie ręczne, elektryczne i pneumatyczne. Do domowych prac majsterkowych czy wykończeniowych wystarczy ręczny. Nie używa się go przecież non stop, a tylko czasami i do krótkich prac. Warto mieć takie narzędzie w domu. Może posłużyć do wymiany tkaniny na jakimś meblu. Będzie można wymienić ją samodzielnie. Zszywacz ten nie służy jednak tylko do tego. Przyda się jeszcze do wielu innych celów. Tworzenie izolacji, mocowanie kabli, listew, w tym może pomóc. Jeśli prace wykończeniowe są już przeszłością, a remontowych żadnych się nie planuje, to i tak niektórym zszywacz tapicerski może się przydać. Jeśli ktoś lubi majsterkować, to często okaże się mu użyteczny.

 

Redakcja wyposaz-biuro.pl