8 grudnia 2016 Udostępnij

Niepozorni sprzymierzeńcy pakowania – szpilki

Szpilki towarzyszą człowiekowi praktycznie od zawsze. Jedne z pierwszych znalezisk można wiązać z cywilizacją Sumerów, a więc IV tys. p.n.e. –ze szpilek korzystano przy spinaniu ubrań. W późniejszych okresach szpilki chętnie wykorzystywane były przy upinaniu niekiedy bardzo skomplikowanych zawojów na głowach dam lub do tworzenia finezyjnych dekoracji, czy to na kapeluszach, czy we włosach. Pierwotnie wykonywano je z kości, później z miedzi, żelaza, a także mosiądzu. Do ich produkcji wykorzystuje się również stal, którą pokrywa się niklem, aby uniknąć korozji, niestety nikiel potrafi się złuszczyć i przy kontakcie z wilgocią dochodzi do pokrycia szpilki rdzą — nie jest to przeszkodą w ich domowym wykorzystaniu. Ich konstrukcja pozwala na szerokie zastosowanie: niegdyś spinano nimi stroje, wykorzystuje się je w krawiectwie, w biurze, w maszynach i inżynierii, przy zawiasach itd. Oczywiście, formy szpilek zależą od tego, do czego są przeznaczone, jednak formą najbardziej tradycyjną jest prosty trzon zakończony główką (z tego samego tworzywa, lub innego). Szpilki produkowane są przez wiele firm, Na przykład znaną i dobrze funkcjonującą na naszym rynku - Donau

Sam proces produkcji szpilek jest bardziej skomplikowany, niż mogłoby się wydawać i posiada kilkanaście etapów: od pocięcia drutu, poprzez hartowanie, odpuszczanie, następnie czyszczenie i polerowanie, aż po kończące nakładanie główek.

Szpilki często zastępowane są przez pinezki, warto jednak wiedzieć, że są one dużo bezpieczniejsze. W momencie, kiedy szpilka wysunie się z mapy, tablicy, czy po prostu nam upadnie, nie ma możliwości, by zajęła ona pozycję ostrzem skierowanym pionowo do góry. Dzięki temu łatwiej uniknąć niechcianego ukłucia, czy nadepnięcia.

Pakowanie i wysyłka

Szpilki często przydają się podczas upinania papieru pakowego na przedmiocie przeznaczonym do wysyłki lub transportu, gdy sam karton nie wystarczy. Tyczy się to przede wszystkim delikatnych przedmiotów, które muszą zostać odpowiednio zabezpieczone poprzez owinięcie w papier, folię lub inny ochronny materiał. Owijając dany przedmiot, zdarza się, że np. papier przesuwa się, utrudniając nam pracę (dotyczy to przede wszystkim przedmiotów o zróżnicowanych kształtach). Dzięki użyciu szpilek łatwiej jest nam zapakować przedmiot, bo mamy możliwość przytwierdzenia materiału do siebie tak, aby się nie przesuwał.

Korzystając ze szpilek przy pakowaniu, zyskujemy możliwość przytwierdzenia przedmiotów, aby nie przesuwały się niepotrzebnie po pudełku. Niezależnie, czy przymocujemy przedmiot bezpośrednio do specjalnej pianki, czy przytwierdzimy nimi pasy podtrzymujące daną rzecz, zagwarantujemy sobie, że nie będzie ona suwać się w trakcie transportu.

Kupując, sprzedając lub wysyłając szpilki, należy pamiętać, aby były odpowiednio zapakowane, gdyż nie wystarczy ich po prostu wrzucić do koperty. Najprostszym rozwiązaniem jest użycie koperty z folią bąbelkową — w razie jej braku najlepiej jest ją samemu wykonać. Specjalna pianka pozwala na utrzymanie szpilek na miejscu, jednak nie zawsze jest ona potrzebna.

artykuły biurowe - szpilki

Szpilka jako nieodzowny element biurowy

Szpilki przydatne są również w biurze i posiadają szersze możliwości zastosowania od pokrewnych im pinezek (te przydają się najczęściej do przypinania kartek papieru do tablicy korkowej):

  • przy pomocy szpilek można spinać arkusze papieru poprzez nawleczenie ich w górnym rogu;
  • zaznaczyć coś na mapie lub planie;
  • przypiąć informację do tablicy korkowej lub innej podobnej powierzchni.

Jeśli chodzi o zaznaczanie istotnych miejsc na mapie, świetnie sprawdzają się szpilki z kolorowymi chorągiewkami. Mogą one również pomóc w nauce geografii dla lepszego utrwalenia niektórych nazw rzek lub pasm górskich, a szeroka gama kolorystyczna pozwala na przyporządkowanie ich do konkretnych elementów topografii. Jeśli nie mamy dostępu do szpilek z chorągiewkami, to w ich charakterze świetnie sprawdzą się zwykłe szpilki z kolorowymi główkami. Dzięki kolorom łatwiej jest je odnaleźć na planie i sprawiają, że ważne elementy są bardziej widoczne.

Przewagą szpilek nad pinezkami jest również to, że umożliwiają one przyczepienie informacji lub znacznika do tylko jednej strony dokumentu, bez przebijania go na wylot. Dzięki temu łatwiej jest segregować dokumentację, a poprzez ułożenie szpilki względem kartki unikniemy jej niechcianego wysunięcia się. Szpilki posiadają również cieńszy trzon w porównaniu z pinezkami, więc i ślad po nich łatwiej jest nam zamaskować.

Chociaż w biurze szpilki powoli przestają być tak popularne, jak kiedyś (zamawia się pojedyncze pudełeczka ze względu na okazjonalne wykorzystanie), jednak, jak widać, są nadal przydatne.

Szpilki metalowe — zastosowanie

Najczęściej wykorzystuje się je w krawiectwie. Dzięki główkom wpięte w materiał nie mogą przejść na jego drugą stronę i umożliwiają utrzymanie dwóch części stroju na miejscu: czy to przy mierzeniu, czy przy zszywaniu. Chyba żadna krawcowa nie wyobraża sobie pracy bez nich, zwłaszcza jeśli pomagają one zaznaczyć miejsca, w których należy wykonać poprawki.

Odpowiednio wykonane szpilki (cienkie i właściwie zahartowane) mogą być używane przy wykonywaniu konstrukcji drewnianych. Po wbiciu ich w drewno stają się praktycznie niewidoczne i dzięki temu umożliwiają osiągnięcie efektownego wykończenia.

Szpilki wykorzystywane są również we florystyce — do spinania papieru do kwiatów, taśm owijających bukiet itd. Dostępne są nie tylko w różnych kolorach, lecz także w różnych wariantach główek. Dzięki temu można je odpowiednio dobrać zarówno do okazji, jak i do kwiatów, którym towarzyszą. Producenci często oferują szpilki, które same w sobie są bardzo dekoracyjne i mogą znacznie upiększyć bukiet.

Kolejnym zastosowaniem szpilek jest pomoc przy tworzeniu dekoracji z kul styropianowych. Umożliwiają umocowywanie ozdobnych wstążek lub specjalnie przygotowanych papierowych kwiatków do kuli, lub innej formy, ze styropianu. W zależności od wyboru główek szpilek mogą one stanowić dyskretne umocowanie lub same w sobie być ozdobą, czy wypełnieniem wzoru.

szpilki z ozdobnymi główkami

Szpilki ozdobne

Główną cechą szpilek ozdobnych są kolorowe łebki nadające estetyczności, a nawet nutkę elegancji. O tym, gdzie można je zastosować, było wspomniane już wcześniej, warto jednak poświęcić chwilę na możliwości, jakie dają nam producenci.

Oprócz tradycyjnych kolorowych główek możemy spotkać się ze szpilkami, których główka przyjęła formą listka, serduszka, bałwanka itd. Główki wykonane mogą być na wzór przeźroczystego kryształu, po prostu kolorowe i przejrzyste lub np. pokryte perłowym lakierem. Niekiedy główka wykonana jest z kolorowego szkła. Mnogość wariantów sprawia, że łatwo jest znaleźć to, co najbardziej będzie nam przydatne.

Dzięki odpowiedniemu dobraniu wzoru można nimi efektownie upiąć organzę lub inny materiał i osiągnąć ciekawą i klimatyczną dekorację np. okna. Zdarza się, że państwo młodzi ozdabiają takimi szpilkami poduszeczki na ślubne obrączki.

Niektórzy wykorzystują ozdobne szpilki do zaznaczania ciekawych lub ważnych rzeczy w rodzinnych albumach, pamiętnikach, czy ozdabiają nimi wysyłane kartki. Uniwersalność w stosowaniu szpilek sprawia, że jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia.

 

Redakcja wyposaz-biuro.pl